αρχική / Εκπαίδευση / Πρόσκληση σε Βυζαντινό Δείπνο-Γνωριμία με τη διατροφή των Βυζαντινών.

Πρόσκληση σε Βυζαντινό Δείπνο-Γνωριμία με τη διατροφή των Βυζαντινών.

Απευθύνεται στις Ε΄, ΣΤ΄ τάξεις του Δημοτικού

Ιανουάριος 2017 – 6 Ιουνίου 2017

Η νέα αυτή εκπαιδευτική δράση του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης αξιοποιεί εκπαιδευτικά την Συλλογή των Κεραμικών που βρίσκεται στο ισόγειο του ΙΜΚ και θέτει ως στόχο τη γνωριμία των μαθητών με πτυχές του καθημερινού βίου των Βυζαντινών, όπως είναι οι διατροφικές συνήθειες των κατοίκων της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας κατά την δεύτερη βυζαντινή περίοδο. Οι μαθητές μέσα από πλούσιο εποπτικό υλικό και επιτόπια παρατήρηση των βυζαντινών κεραμικών του Μουσείου, επιδίδονται σε ποικίλες δραστηριότητες  αναζήτησης και εικαστικής δημιουργίας ενώ καλούνται να αναπαραστήσουν ένα βυζαντινό γεύμα, τοποθετώντας στο τραπέζι τα απαραίτητα μαγειρικά και επιτραπέζια σκεύη.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Πρόσκληση σε Βυζαντινό Δείπνο. Γνωριμία με τη διατροφή των Βυζαντινών
σχεδιάστηκε από το επιστημονικό προσωπικό του ΙΜΚ.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες απευθύνουμε στην Χαλκιαδάκης Α.Ε. για την οικονομική της υποστήριξη
ως προς το σχεδιασμό του ανωτέρω προγράμματος.