αρχική / Εκπαίδευση / Μονοπάτια μέσα στην πόλη, δρόμοι μέσα στην Ιστορία

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Μονοπάτια μέσα στην πόλη, δρόμοι μέσα στην Ιστορία

Απευθύνεται: στην Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού, στο Γυμνάσιο και το Λύκειο

Διάρκεια: 9 Οκτωβρίου 2017 – 8 Ιουνίου 2018

Με αφετηρία τη Μακέτα της πόλης του Ενετικού Ηρακλείου, που βρίσκεται στην αίθουσα ΑΝΔΡΕΑ Γ. ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΥ του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης, σχεδιάστηκε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που επιδιώκει, τόσο μέσα από την αξιοποίηση της ίδιας της Μακέτας όσο και των υπόλοιπων εκθεμάτων του Μουσείου, να μυήσει τους μαθητές στις ιδιαιτερότητες της τοπικής ιστορίας και να αναδείξει το ιστορικό βάθος της πόλης και των μνημείων της από το βενετσιάνικο παρελθόν μέχρι σήμερα. Η διάρκεια του, προβλέπεται στις τρεις ώρες και περιλαμβάνει τα ακόλουθα στάδια:

α) Ομαδική έρευνα της σχολικής ομάδας, σχετικά με επτά μνημεία της πόλης, πριν την επίσκεψη στο Μουσείο, κατόπιν συνεννόησης του εκάστοτε εκπαιδευτικού με το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Μουσείου.

β) Υλοποίηση του προγράμματος στον χώρο του Ιστορικού Μουσείου με εκτενή παρατήρηση της Μακέτας και των λοιπών σχετικών εκθεμάτων που εκτίθενται στο Μουσείο.

γ) Θεματική περιήγηση στην πόλη του Ηρακλείου, επιτόπια παρατήρηση των ενετικών μνημείων και υλοποίηση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων σε φυλλάδιο εργασίας.